Megkülönböztetünk vagyonszerzési és eljárási illetékeket. Gépjármű szerzésekor mind a két illetékcsoport szóba jöhet.
Vagyonszerzési illetéken belül megkülönböztetünk:
- ingyenes vagyonszerzési illetéket (öröklés, ajándékozás esetén)
- visszterhes vagyonszerzési illetéket (visszterhes vagyonátruházás esetén)
Eljárási illetéken belül megkülönböztetünk:
- közigazgatási-hatósági eljárási illetéket
- bírósági eljárási illetéket
A gépjármű különleges bánásmódot kap mind az Itv.ben, mind az áfa törvényben, hasonlóképpen az ingatlanhoz. Egy gépjárműnek nem csak tulajdonjogát, de vagyoni értékű jogát (haszonélvezeti, használati, üzembentartó jog) is meg lehet szerezni.
Az Itv. 102.§ (i) pontja alapján gépjárműnek minősül az olyan közúti szállító- vagy vontatóeszköz – a mezőgazdasági vontató, az önjáró vagy vontatott munkagép, a lassú jármű és a segédmotoros kerékpár kivételével -, amelyet beépített erőgép hajt és nyilvántartásba vételét jogszabály írja elő. Habár a lassú jármű stb. nem minősül gépjárműnek, nem jelenti automatikusan azt, hogy pl. ingóként öröklés és ajándékozás keretében történő megszerzésük után illetéke ne kellene fizetni.
Az Itv. tárgya a pótkocsi is, amely a gépjárművel történő vontatásra készült jármű, teher- és sátras utánfutó, félpótkocsi, valamint lakópótkocsi, melynek a közlekedésben való részvételét – külön jogszabály – hatósági nyilvántartásba vételhez köti.
Mind a gépjármű, mind a pótkocsi szerzés esetén az Itv. rendelkezéseit csak abban az esetben kell alkalmazni, amennyiben Magyarországon hatósági nyilvántartásba vették. Ettől az évtől kezdve a külföldön magyarországi nyilvántartásba vétel céljából megszerzett gépjárművek, pótkocsik után is kell vagyonszerzési illetéket fizetni, függetlenül attól, hogy a vagyonszerzés tényleges helye egyébként nem Magyarország volt. Nem az számít, hol történt konkrétan a vásárlás, hanem az, hogy a magyarországi hatósági nyilvántartásban szerepel-e (fog-e szerepelni) az adott gépjármű, pótkocsi. Abban az esetben, ha külföldön vásárolt gépjárművet értékesítik Magyarországon még azelőtt, hogy nyilvántartásba vették-e vagy sem, így is keletkezik illetékfizetési kötelezettség.
Vagyonszerzési illeték kiterjed mind magánszemélyre, mind jogi személyre. Tárgya lehet: ingatlan, ingó, vagyoni értékű jog. Az Itv. nevesít személyi és tárgyi illetékmentességeket is.
A. Gépjármű ingyenes szerzése (Itv.
Gépjármű, pótkocsi tulajdonjogának, vagyoni értékű jogának öröklése és ajándékozása esetén az illeték mértéke a visszterhes vagyonátruházási illeték kétszerese.
Figyelemmel kell lenni az Itv. tárgyi illetékmentességi szabályaira is:
- öröklési illeték alól mentes az örökhagyó egyenes ági rokona, túlélő házastársa által megszerzett örökrész
- ajándékozási illeték alól mentes az ajándékozó egyenes ági rokona, az ajándékozó házastársa által megszerzett ajándék és a házastársi vagyonközösség megszüntetéséből származó vagyonszerzés.
Ezen rendelkezéseket valamennyi vagyontárgyra alkalmazni kell, ingatlanra éppúgy, mint gépjárműre.
Fontos! ha a hagyatékban gépjármű, illetve pótkocsi is van, akkor ennek értékét az egyéb hagyaték értékének kiszámításánál figyelmen kívül kell hagyni.
B. Gépjármű és pótkocsi visszterhes szerzése (Itv. 24.§)
- tulajdonjog megszerzése
Gépjármű tulajdonjogának megszerzése esetén az illeték mértéke a gépjármű hatósági nyilvántartásban feltüntetett teljesítményéhez és a gépjármű életkorához igazodik. A mértékek sávosan progresszíven változnak, kW-ban kifejezett teljesítmény és a gyártási évtől számított kornak megfelelően, melyet az alábbi táblázat mutat:
|
||||
|
||||
|
||||
|
||||
|
||||
|
Speciálisan alakul az illeték mértéke a 120kW-nál nagyobb teljesítményű hajtómotorral rendelkező autóbuszok, tehergépkocsik és vontatók tulajdonjogának megszerzése. Ebben az esetben az illetéket úgy kell meghatározni, mintha a nehézgépjármű csak 120 kW teljesítményű hajtómotorral rendelkezne.
Pótkocsi tulajdonjogának megszerzése, ha a pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege a 2500 kg-ot nem haladja meg 9.000 Ft, minden más esetben 22.000 Ft illetékfizetési kötelezettséggel jár.
- vagyoni értékű jog megszerzése
Gépjárműre, pótkocsira vonatkozó haszonélvezet, használat, illetve üzembentartói jog megszerzése esetén a visszterhes vagyonátruházási illeték 25%-ának megfelelő illetéket kell fizetni.
Amennyiben gépjármű, pótkocsi tulajdonjogának megszerzésével egyidejűleg haszonélvezeti, használati vagy üzembentartói jog alapítása történik, illetve gépjármű, pótkocsi tulajdonjogát az azon fennálló használati, haszonélvezeti, illetve üzembentartói jog jogosítottja szerzi meg, a tulajdonjog megszerzőjét terhelő illeték megállapítása során a visszterhes vagyonszerzési illetéket csökkenteni kell a haszonélvezeti, használati, illetve üzembentartói jog megszerzéséért fizetendő illeték összegével.
Gépjármű, pótkocsi tulajdonjoga, illetve gépjárműre, pótkocsira vonatkozó haszonélvezeti, használati jog meghatározott hányadának megszerzése esetén a megszerzett hányadra arányosan eső illetéket kell fizetni.
- Illetékmentesség, illetékkedvezmény (Itv. 26.§)
Mentesül a visszterhes vagyonátruházási illeték alól
- kizárólag elektromos hajtómotorral ellátott gépjármű tulajdonjogának, vagyoni értékű jogának megszerzése
- nem kell az illetéket megfizetni, ha a vagyonszerző a tulajdonszerzés bejelentésével egyidejűleg külföldi kivitel céljából Z betűjelű ideiglenes rendszám kiadását kéri, mindaddig, míg a gépjármű tartós belföldi használatához szükséges forgalmi engedély kiadását nem kéri vagy a gépjárművet belföldön nem értékesíti
- egyenes ági rokonok egymás közötti vagyonátruházása
- házastársak egymás közötti vagyonátruházása
- házastársi vagyonközösség megszüntetéséből származó vagyonszerzés
Fontos! Ezen mentesség csak és kizárólag visszterhes vagyonátruházás esetén él, azaz elektromos hajtómotorral ellátott gépjármű öröklésére és ajándékozására nem vonatkozik.
C. Gépjármű szerzésével kapcsolatos eljárási illeték
Az eljárási illetéket minden esetben ki kell fizetni (ajándékozás, öröklés, adásvétel).
- A gépjárművezetői engedély kiadására irányuló eljárás illetéke 4000 Az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött kérelmező esetében, valamint ha az egészségügyi hatóság előírása alapján a vezetői engedély érvényessége 1 év vagy annál rövidebb, a vezetői engedély kiadásának illetéke 1500 forint.
- A forgalmi engedély kiadásával kapcsolatos eljárás illetéke 6000 Az ideiglenes forgalmi engedély kiadására irányuló eljárás illetéke 2500 forint.
- A törzskönyv kiadására irányuló eljárás illetéke 6000
D. Gépjármű-forgalmazó, pénzügyi lízing
Külön említést érdemel a gépjármű-forgalmazók illetékmentessége, valamint a lízingelt gépjárművek illetékkötelezettsége.
Előbbinél az illetékmentességnek feltétele van. Az Itv. 26.§ (1) bekezdésének l) pontja alapján mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól gépjármű, pótkocsi tulajdonjogának olyan vállalkozó általi megszerzése, melynek előző adóévi nettó árbevételének legalább 50%-a gépjárművek és pótkocsik értékesítéséből származott (gépjármű-forgalmazó), továbbá a pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletét ellátó szerv által vezetett nyilvántartásban szereplő pénzügyi lízinget folytató vállalkozó általi megszerzése. A gépjármű-forgalmazónak évente nyilatkozni a kell (május 31-ig) az állami adóhatóságnak arról, hogy előreláthatólag árbevételének minimum a fele gépjármű/pótkocsi értékesítéséből fog származni.
A gépjárművek, illetve pótkocsik pénzügyi lízingjére vonatkozó, a futamidő végén tulajdonjog átszállást eredményező (zárt végű pénzügyi lízing) szerződések esetén visszterhes vagyonátruházási illetékkötelezettség keletkezik a szerződés megkötése napján. Az illetéket a lízingbe vevőnek a gépjármű átírás alkalmával kell megfizetnie.
Nyílt végű pénzügyi lízing esetén üzembentartói jogot jegyeznek be a lízingbe vevő nevére, így a tulajdonjog megszerzéséért fizetendő illeték 25%-ág kell csak megfizetni. Amennyiben később megszerzi a tulajdonjogot, úgy a „maradék” 75%-os illeték részt meg kell fizetni.
Fontos! az Itv. a gépjármű-forgalmazókat és a pénzügyi lízinget folyató vállalkozókat nem érinti a gépjármű vagyonszerzésére vonatkozó – területi hatályával kapcsolatos – 2014. január 1-től hatályos változás, azaz ha külföldön vásárolna gépjárművet, azért, hogy azt később Magyarországon értékesítsék, a szerzés után illetékfizetési kötelezettségük nem keletkezik.
Ezen információkat a bejegyzés megjelenésének időpontjában hatályos jogszabályok alapján írtam, azóta nem frissítettem.
Kapcsolódó bejegyzéseim:
Céges gépjárművek és a hozzájuk kapcsolódó adók, illetékek
Ha tetszett a bejegyzésem és hasznosnak tartod, kérlek oszd meg a Facebook-on.
Kommentek