Vállalkozó Anyukák

A személygépkocsi és az áfa

 

A személygépkocsira mind az szja, mind az áfa, mind egyéb közterhet megfogalmazó jogszabályok (pl. Illetéktörvény) különös rendelkezéseket írnak elő. Természetesen itt is bonyolító tényező, hogy ezen rendelkezések a személygépkocsi meghatározásában nem egységesen járnak el.

Most nézzük azt, hogy az Áfa törvény alapján melyek azok a különös rendelkezések, melyeket nem ajánlatos figyelmen kívül hagyni.

Egy személygépkocsi esetén mikor kerülhetünk kapcsolatba az áfa-val? Egyrészről mikor vásárolunk/eladunk, ha bérlünk/bérbeadunk, fenntartása kapcsán (szervízelés, alkatrész vásárlás). Figyelembe kell venni azt is, hogy használt vagy új autóról van-e szó, ki adja el, vásárolja meg, milyen célból használja stb.

Nézzük picit részletesen, de előtte nézzük meg, az Áfa tv. szerint mi minősül személygépkocsinak:

Személygépkocsinak a VTSZ 8703-ban körülírt gépjármű minősül, szállítható személyek száma vezetővel együtt nem haladja meg a 9 főt. Személygépkocsinak minősül továbbá a versenyautó, golfautó és lakóautó, halottszállító autó is. Ha a forgalmi engedély J pontja alatt az M1, illetve az M1G jelzés szerepel, akkor személygépjárműről van szó. De! személygépkocsinak minősülhet olyan jármű is, aminek nincs forgalmi engedélye (pl. golfautó).

Nem biztos, hogy mindig egyértelmű sem a megfogalmazás, sem a rendelkezés, de mivel 27%-os Áfa-ról beszélünk, ami akár több százezer forintot is jelenthet, így nem mindegy….

 

I. Beszerzés

Főszabály szerint nem igényelhető vissza az áfa.

Kivéve bizonyos esetekben, bizonyos feltételek megléte esetén, ha a személygépjárművet taxis szolgáltatásra, bérbeadás útján kívánjuk hasznosítani vagy továbbértékesítési célból vásároltuk, illetve halottszállító személygépjármű vásárlása esetén is visszaigényelhető az áfa. Kivételekhez kapcsolódóan általában vannak feltételek.

  • ha taxiként akarjuk használni a személygépkocsit, akkor a levonási jog érvényesítésének feltétele, hogy igazoltan és túlnyomó részben kerüljön taxiként hasznosításra. A túlnyomó rész azt jelenti, hogy ésszerű időszakon belül 90%-ban kerüljön felhasználásra taxis szolgáltatáshoz. Ésszerű idő egy kedvenc fogalom, szeretik is alkalmazni a jogalkotók, de általában nem szokták pontosítani, általában egy év.
  • bérbeadás esetén is az előző pontban leírt feltétel él, azaz 90%-ban kerüljön bérbeadásra a gépkocsi.
  • továbbértékesítési céllal történő beszerzés esetén akkor vonható le az áfa, ha nem használja saját célra az adóalany, azaz kizárólag csak áru szerepét tölti be a gépkocsi. t és bemutató autó esetében ez a feltétel nem teljesül, így az áfa nem igényelhető vissza.
  • halottszállítás

Az a) és b) pontoknál a személygépkocsinál magánhasználat elfogadott. A feltétel teljesülésének igazolásához nyilvántartás vezetése elengedhetetlen és szükséges, hiszen a bizonyítás az adózót terheli.

Nem csak belföldről, külföldről is vásárolhatunk személygépjárművet:

  • harmadik országból történő beszerzés esetén a vámhatóság veti ki az adót és természetesen a levonási jog csak a fentebb említett esetekben illeti meg a beszerzőt.
  • ha EU-s országból történik adóalanytól (áfa adóalany) a beszerzés, akkor azt kell megvizsgálni, hogy a jármű értékesítésére alkalmazták-e az adott országban a különbözeti adózást vagy sem.
  • ha másik EU tagállamban honos magánszemélytől, azaz nem adóalanytól (áfa adóalany) történik a vásárlás, akkor kell az adót megfizetni, ha új járműről van szó. Ha pl. másik cégtől vásárol, nem magánszemélytől, akkor nincs jelentősége, hogy új-e vagy sem. Újnak minősül az áfa tv. szerint az a személygépkocsi, amelyik 6 hónapnál nem régebbi vagy 6000 km-nél nem futott többet.

 Tehát a kivételek, melyek esetében visszaigényelhető az áfa:

  • taxiszolgáltatás
  • bérbeadás
  • továbbértékesítés
  • halottszállítás

 

 

 IIFenntartáshoz kapcsolódó termékbeszerzés

Bármely termék vásárlása esetén, ha az a személygépkocsi üzemeltetéséhez kapcsolódik, főszabály szerint nem vonható le az áfa. Tehát nem vonható le pl. az üzemanyag, az alkatrész költségek vásárlása esetén az áfa.

Kivéve:

  • továbbértékesíteni kívánt autónál
  • bérbeadásra szánt autónál (90%)

 

  • Fenntartáshoz kapcsolódó szolgáltatások

Főszabály szerint 50%-ban vonható le az áfa személygépkocsi üzemeltetése, fenntartása érdekében felmerült szolgáltatások során.

Kivétel:

  • úthasználati és parkolási szolgáltatások esetén NEM vonható le semmilyen esetben SEM (sem akkor,ha bérbeadjuk, sem ha taxiként használjuk stb.)
  • bérbeadás esetén 100%-ban levonható, amennyiben bérbe adja 90% -ban.

 

 

 IIIÉrtékesítés

Főszabály szerint új személygépkocsi értékesítése minden esetben adóköteles. (Közösségi termékértékesítés, termékexport esetében jogszabály mentesítheti.)

Használt személygépkocsi esetén

  • ha beszerzéskor áfát tartalmazó számlát kapott az adóalany, de nem vonhatta le az adót, akkor eladásnál adómentes számlát kell kiállítania.
  • ha beszerzéskor levonható volt az adó (pl. bérbeadás), akkor az értékesítés adóköteles lesz belföldön, ha az értékesítés külföldre irányul, és az adómentességi feltételek fennállnak, akkor adómentes lesz az értékesítés.
  • ha beszerzéskor nem volt a számlán áfa, vagy számla sem volt (mert nem adóalanytól történt a beszerzés) és nem bérbeadásra vagy taxis szolgáltatásra használta az adóalany, úgy a gépjárművet adómentesen kell értékesíteni.

 

Ezen információkat a bejegyzés megjelenésének időpontjában hatályos jogszabályok alapján írtam, azóta nem frissítettem.  
 

Kapcsolódó bejegyzéseim:

Céges gépjárművek és a hozzájuk kapcsolódó adók, illetékek

Cégautóadó

Belföldi gépjárművek adója

Gépjármű szerzésének illetékkötelezettsége

 

 Ha tetszett a bejegyzésem és hasznosnak tartod, kérlek oszd meg a Facebook-on.

 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!