Építményadó, telekadó

Az építményadó, telekadó összegét adókivetéssel állapítja meg a helyi önkormányzat.

A vállalkozó üzleti célt szolgáló épülete, épületrésze utáni építményadó, telke utáni telekadó megállapítása során a Htv. 6. § d) pontja nem alkalmazható.

A korrigált forgalmi érték alapú építményadóban a lakás, illetve az egyéb építmény esetén egy-egy, a korrigált forgalmi érték alapú telekadóban a lakáshoz tartozó telek, illetve az egyéb telek esetén egy-egy adómérték alkalmazható.

Építményadó (Htv. 11-16.§)

  

Adóalany:

 Az, aki a naptári év első napján az építmény tulajdonosa.

Ha az építménynek több tulajdonosa van, akkor a tulajdonosok tulajdoni hányadaik arányában adóalanyok. Amennyiben az építményt vagyoni értékű jog terheli (pl. haszonélvezeti jog), akkor az annak gyakorlására jogosult az adó alanya.

Társasház, -garázs és -üdülő esetén a tulajdonosok önálló adóalanyok, a közös használatú helyiségek után az adó alanya az említett közösség.

  

Adókötelezettség:

 Az adókötelezettség kiterjed az önkormányzat illetékességi területé lévő építmények közül a lakás és a nem lakás céljára szolgáló épület, épületrészre vonatkozik. Az adókötelezettség az építmény valamennyi helyiségére kiterjed, annak rendeltetésétől, hasznosításától függetlenül.

Az adókötelezettség a használatbavételi engedély jogerőre való emelkedését követő év első napján keletkezik és az építmény megszűnése évének utolsó napján szűnik meg. Bármilyen adókötelezettséget érintő változást (pl. hasznos alapterület módosulása) a következő év első napjától kell figyelembe venni.

(Az építmény használatának szünetelése az adókötelezettséget nem érinti. Azaz ha nem használjuk az építményt, az adót akkor is ki kell fizetni.)

Adó alapja:

 Az önkormányzat dönthet úgy, hogy

Adómérték:

Adómentesség:

 Mentes az adó alól:

 Megj: az adómentesség körét a helyi önkormányzat kibővítheti!

 

Adófelfüggesztés:

 Csak kérelem alapján kérheti az a 65. életévét betöltött, vagy életkorától függetlenül megváltozott munkaképességű magánszemély, aki egyedül vagy kizárólag ugyanezen feltételeknek megfelelő hozzátartozójával él.

Az adófelfüggesztés lényege, hogy ezidő alatt az adót nem kell megfizetni, de az önkormányzat jogosult kamatot felszámítani.

 Adófelfüggesztés megszűnik:

esetén.

(Adófelfüggesztés esetén az önkormányzat jogosult jelzálogjoggal terhelni a lakást az adóösszeg és kamatai erejéig.)

 


Telekadó (Htv. 17-22.§)

 

 Adóalany:

 Az, aki az év első napján a telek tulajdonosa. Több tulajdonos esetén tulajdoni hányadaik arányában adóalanyok a tulajdonosok.

Adókötelezettség:

 Adóköteles az önkormányzat illetékességi területén lévő telek.

Az adókötelezettség mindig év első napján keletkezik, kivéve az építmény megsemmisülése, lebontása esetét, ilyenkor a megsemmisülést, lebontást követő félév első napján.

Az adókötelezettség év utolsó napján szűnik meg, kivéve a telek építménnyel való beépítésekor, ebben az esetben a beépítés félévének utolsó napján.

Minden adókötelezettséggel kapcsolatos változást a változást követő év első napján kell figyelembe venni.

Adóalap:

 Az önkormányzat dönthet úgy, hogy

Adómérték:

Mentesség:

 Mentes az adó alól:

 2015. évi változás: a gyommentesítés, kaszálás nem minősül mezőgazdasági művelési tevékenységnek, így az 1ha-t meg nem haladó belterületi földterület, amelyen csupán gyommentesítési kaszálási tevékenységet végez időszakonként, vagy ugaroltat, telekadó fizetés kötelezettség alá esik.

Ezen információkat a bejegyzés megjelenésének időpontjában hatályos jogszabályok alapján írtam, azóta nem frissítettem. 

Kapcsolódó bejegyzéseim:

 Helyi adók

Ha tetszett a bejegyzésem, oszd meg másokkal is.

Címkék: ,
Tovább a blogra »