HIPA (Htv. 35.§ – 42/A. § )
Már megvarrtam a farsangi jelmezt, pihenésképpen írtam a HIPA-ról egy bejegyzést.
A helyi adó közül a cégeknek, vállalkozóknak leginkább a hipa-val kell számolniuk, mivel vállalkozási tevékenységük után helyi iparűzési adókötelezettség terheli. A helyi adó alá is be kell jelentkezni, akkor is, ha éppen adómentesség illetné meg. A bejelentkezés elmulasztását bírságolják.
A vállalkozó, továbbá a Ptk szerinti bizalmi vagyonkezelési szerződés alapján kezelt vagyon.
A Htv. szerint a vállalkozó: a gazdasági tevékenységet saját nevében és kockázatára haszonszerzés céljából, üzletszerűen végző egyéni vállalkozó, mezőgazdasági őstermelő (évi 600 ezer forintot meghaladó bevétellel rendelkező) jogi személy, egyéni cég.
Adóköteles az önkormányzat illetékességi területén állandó vagy ideiglenes jelleggel végzett vállalkozási tevékenység, Htv. szerinti iparűzési tevékenységet, ami a vállalkozó nyereség- és jövedelemszerzésre irányuló tevékenysége.
A Htv. megkülönböztet állandó és ideiglenes jelleggel végzett iparűzési tevékenységet. Mi a kettő között a legfőbb különbség?
Állandó jellegű tevékenységnél az adókötelezettség az iparűzési tevékenység megkezdésének napjával keletkezik és a tevékenység megszüntetésének napjával szűnik meg.
Ideiglenes jellegű tevékenység esetében az adókötelezettség időtartama a tevékenység megkezdésének napjától a felek közti szerződés alapján a megrendelő teljesítés-elfogadásának napjáig terjedő időszakra vonatkozik (naptári nap).
Állandó jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén a nettó árbevétel, csökkentve
(nem adózik az adóalapnak az a része, amely a megosztást követően a külföldi vagy az adót nem működtető önkomrányzat szerinti telephelyre jut.)
Az adóalapnak ismert egy egyszerűsített meghatározása:
Kik választhatják?
Ideiglenes jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetében az adót a tevékenység végzésének naptári napjai alapján kell megállapítani (minden megkezdett nap egy napnak számít).
Állandó jellegű tevékenység esetén: max. 2%
Ideiglenes jellegű tevékenység esetén: napi 5.000 Ft.
Mentes az adó alól:
Az előleget keresztféléves előlegfizetési időszakra kell megállapítani, bevallani és megfizetni is (önadózás).
Mindenkinek kell adóelőleget fizetni? Nem. Akkor kinek nem kell?
Adóalap megosztása (3. számú melléklet)
Állandó jellegű tevékenység esetén, ha a vállalkozó több önkormányzat illetékességi területén vagy külföldön végez állandó jellegű iparűzési tevékenységet, akkor az adó alapját a Htv. a 3. számú mellékletben meghatározottak szerint kell megosztania. Mindössze csak J 8 megosztási módszert említ a jogszabály. Az adóalany dönthet melyiket válassza
Bevallás: adóévet követő május. 31.
Fizetés: március 15. szeptember 15.
Feltöltés: adóév december 20. napjáig
Kapcsolódó jogszabályok a Htv. mellett:
Kapcsolódó bejegyzéseim: