avagy milyen hibákat követhet el egy kezdő vállalkozó. Persze sok hibát elkövethetünk, hisz emberek vagyunk. Én itt most a legjellemzőbbeket szedtem össze.
- célkitűzés nélkül vágunk neki
Ha nincs konkrét célja a vállalkozásnak (a pénzszerzés nem cél), akkor hamar vége lehet a dolognak.
- piackutatás nélkül vágunk neki
Nem csak a célt, a pontos célcsoportot is meg kell határozni, azt, hogy kiknek szeretnénk eladni a szolgáltatást/terméket. Ez azért is fontos, hogy megnézzük, a kiszemelt célcsoport el tudja-e majd látni az üzletünket, lesz-e elegendő fizetőképes kereslet. Ebből kiindulva fel kell térképezni a konkurenciát is. A konkurencia-figyelés nagyon fontos, tudnunk kell, hogy épp mit csinálnak, hogyan csinálják. Ez teljesen legális dolog. (Nem az áskálódásról beszélek!, az etikátlan, ahogy a rágalmazás is.).Persze itt sem szabad túlzásba esni, nem az a lényeg, hogy állandóan őket figyeljük és nagyban befolyásoljon minket. Mindig a saját célunk elérése legyen a szemünk előtt, ne a konkurencia tönkretétele legyen a cél. Legyen ez egy tisztességes játék, hosszú távon úgyis a jobb marad fenn.
- hosszú távú terv nélkül vágunk neki
Hangsúlyos a hosszú táv! Nagyon fontos még, hogy egy üzleti tervnek objektívnek kell lennie. Ne legyen túl optimista és túl pesszimista sem az ember. Legyen leírva a CÉL, a STRATÉGIA, a LEHETŐSÉGEK.
- türelmetlenség, kapkodás
A türelmetlenség átok, nem vezet jóra. Mindennek el fog jönni az ideje. Ne akarjunk rögtön az elején tökéletesek lenni, ne akarjunk azonnal mindent. A prioritás elengedhetetlen.
- kitartás hiánya
A türelem mellett ez a másik szükséges tulajdonság. Egy teljesen új vállalkozást elindítani nem könnyű feladat. Ne adjuk fel már az elején, az első akadálynál. Ne fogjuk fel azonnal kudarcként, inkább tanuljunk belőle. Legyünk rugalmasak és ne a problémára fókuszáljunk, hanem a lehetőségekre, arra, hogyan tudjuk megoldani. Külső szemlélődőként is vizsgáljuk meg a problémát, ha szükséges külső (megbízható) szakértő tanácsát is kérjük ki.
- rossz időzítés
Itt megint csak a TERVEZÉS-t tudom felhozni. Nem mindegy mikor, hol, milyen körülmények között indítunk el egy vállalkozást. Valószínűleg télen nyitni egy fagyizót, nem túl nyerő ötlet.
- rossz névválasztás
Kezdéskor ez is nagyon fontos, hisz – többek között – ez a név fogja eladni a szolgáltatásunkat/termékünket, jó esetben persze. A névnek sokmindenhez kell igazodni, pl. jogszabályi feltételekhez, a szolgáltatásunkhoz/termékünkhöz, esetleg a személyiségünkhöz stb. Maga a névválasztás is eredményezhet buktatókat, de eredményezheti azt is, hogy könnyebben, gyorsabban megtaláljanak, megjegyezzenek. (Figyeljünk arra is, hogy ne tegyük rögtön a megalakulásunkkor a konkurenciát az ellenségünkké, ne hívjuk fel magunkra a figyelmét a nevünkkel.)
- nem megfelelő működési forma
Ez is nagyon fontos! Legfőképp induló vállalkozásoknál. Tisztában kell lennünk az előnyökkel, hátrányokkal, jogszabályi feltételekkel stb. A működési forma megválasztásakor figyelemmel kell lenni a tevékenységünkre, a megszerezhető bevétel összegére, a vállalkozás tőkeigényére, stb. A működési forma megválasztásához szorosan kapcsolódik az adózási forma megválasztása. Milyen lehetséges adózási formák közül választhatunk bizonyos működési formák tekintetében? Az adózási stratégia nem csak a nagy cégeknek fontos.
- túl sok ember alkalmazása
Ha még nem tudjuk, a vállalkozás elindítása után biztos látni fogjuk, hogy maga a személyi jellegű ráfordítások mekkora részét képezik kiadásainknak. A bérköltség nagy részt foglal el. Gondoljuk át jól mihez, milyen feladatok elvégzéséhez szükséges embert alkalmazni, gondoljuk át azt is heti hány órában, esetleg elegendő, ha csak szezonálisan (ez a nyújtott szolgáltatásunktól is függhet). Rengeteg féle lehetőség létezik: részmunkaidő, munkaerő-kölcsönzés, diákmunka, megbízási jogviszony stb. Itt is a TERVEZÉSen van a hangsúly.
Egy megbízható könyvelő, adótanácsadó viszont elengedhetetlen!!!
- túl sok gép vásárlása
A bérköltséghez hasonlóképp drága mulatság az eszközvásárlás. (pl. egy étterem esetében). Nem csak vásárolni lehet eszközöket, lehet bérelni, lízingelni. Minden lehetőséget alaposan vizsgáljunk meg. Nem kell rögtön a legmodernebb technológia.
- rossz hely megválasztása
Ekkor is figyelemmel kell lenni a célcsoportunkra. Ott ahol pl. üzletet/irodát akarunk nyitni, oda el tud-e jutni a célközönség. Ha igen, akkor könnyen el tud-e jutni, vagy pl. földes, poros úton közelíthető csak meg. Ha pl. kisgyermekes anyukákat célzunk meg, figyelemmel kell lenni arra, hogy valószínű sokan babakocsival fognak jönni stb.
- honlapkészítés hiánya
A XXI. században az internet már nem luxustermék. A mindennapjaink része lett. A legtöbb információt már az internetről szerezzük. Honlapunk tükröz minket. Mindig legyenek a rajta lévő információk naprakészek.
(Távolról nyújtható szolgáltatás esetén pedig elengedhetetlen.)
- nincs panaszkezelés
Nem csak az új ügyfelek elérése a cél, ha már szereztünk néhány vevőt, azokat tartsuk becsben, és tartsuk is meg őket, foglalkozzunk velük, a panaszaikkal, általuk (is) tudunk fejlődni. Mi ér többet egy új ügyfél vagy egy elégedett törzsvásárló?!
- adminisztráció elhanyagolása
Vannak, akik ezt teljesen feleslegesnek tartják, hisz az üzlet előbbre valóbb. De majd ha a NAV kíváncsi lesz ránk, akkor már másképp fogunk nézni az adminisztrációra és annak fontosságára. Ha minden rendben van, akkor mindenféle ügyintézés gyorsabban haladhat, hisz a papírok rendben vannak, rendszerezve vannak, mindent hamar elő lehet keresni.
Nagyon fontos, hogy a szerződések aláírásakor legyünk tisztában minden egyes ponttal. Tudjuk azt mi mit jelent, milyen kötelezettségeink/jogaink vannak nekünk, ill. a másik félnek, azokat hogyan tudjuk „kipréselni a másikból”. Figyeljünk a részletekre is.
Egy megbízható jogász/ügyfél legalább olyan fontos, mint egy könyvelő. Inkább fizessünk egy ügyvédnek többet, mint majd később kötbért, vagy egy peres eljárás költségeit.
- rossz időbeosztás
Kezdőként beleeshetünk abba a hibába, hogy azt hisszük mindent meg tudunk oldani egyedül és jól. Ezzel nincs baj, de hamar rájövünk majd arra, ha nem osztjuk be jól az időnket, hamar széteshetünk. Meg kell tervezni a napokat, heteket. Mikor mivel fogunk foglalkozni. Ami kreativitást, nagy odafigyelést igényel, azzal inkább reggel/délelőtt foglalkozzunk, akkor éberebbek vagyunk, jobban fog az agyunk is.
Kapcsolódó bejegyzéseim:
Szemfényvesztők-e a szemléletfejlesztők?
Kommentek