Arra hivatott, hogy egy megbízható, valós és teljes képet adjon a társaság vagyon helyzetéről (vagyonának értékéről) a mérlegfordulónapra vonatkozóan. Tehát a mérleg mindig egy adott napra vonatkozóan tud csak információval szolgálni. Tehát azt a vagyont mutatja be, amivel a vállalkozás rendelkezik az adott napon. Ennél azért többet is kiolvashatunk belőle, mégpedig azt, hogy ez a vagyon kitől származik és milyen formában van jelen a vállalkozás életében.
A mérlegnek két oldala van: Eszközök és Források. Az előbbi azt mutatja meg, hogy a vagyon milyen formában áll rendelkezésre, az utóbbi pedig azt, hogy a vállalkozás kinek tartozik elszámolni vele. Természetesen a két oldalnak mindig egyeznie kell.
A mérlegre vonatkozóan a Számviteli törvény ad részletes szabályozást. A mérleg nem lehet egyedi (nem az összegre értem), mindenki számára azonos módon értelmezhetőnek kell lennie, hogy összevethető legyen (akár más vállalkozásokkal vagy más időponttal).
Az Eszközöket az alapján osztják fel, hogy a vállalkozás tevékenységét egy éven túl (tartósan, hosszú távon) szolgálják-e, illetve, hogy éven belül. Ha hosszú távon, akkor Befektetett Eszközökről beszélünk, ha rövid távon, akkor Forgóeszközkről. A Forrásokat a tulajdonosoktól származó tőkére, illetve idegenek által ideiglenes rendelkezésre bocsátott tőkére osztják. Így különböztetik meg a Saját tőkét (hosszútávon finanszírozza a társaság tevékenységét), illetve a Kötelezettségeket.
A mérleg részét képezik még az Időbeli elhatárolások is. Ez is egy elég fontos része és tudni érdemes mit mutat meg, és egyben ez az, amit picit nehéz lehet megérteni. Az elhatárolások pontosítják az időszaki eredményt, majd a következő évek eredményét. Azon gazdasági események hatását mutatják meg, amelyek több üzleti évet is érintenek. Ilyen például az előre kiszámlázott tárgyévben esedékes (pl. dec-jan. időszakra vonatkozó) bérleti díj, vagy tárgyévet érintő, de majd csak következő évben esedékes bérleti díj. Az időbeli elhatárolások a bevételek és a ráfordítások összegét helyesbítik.
Nagyon röviden, de lényegretörően ennyi. 🙂
Ha tetszett a bejegyzésem, kérlek oszd meg!
Kommentek