Először is azt kell megértenünk, hogy – ami egyben az SZJA tv. egyik legfontosabb alapelve is -: a magánszemély minden jövedelme adóköteles. A szerencsének köszönhetően is tehetünk szert jövedelemre, ami lehet pénz vagy vagyoni értékű jog.
Meghallván ezt a szót, hogy szerencsejáték, kapásból mindenkinek a lottó, totó, kaszinó jutna az eszébe. A szerencsejáték szervezéséről szóló 1991. évi XXXIV. törvény (SZJ tv.) alapján szerencsejátéknak minősül:
- a játékban való részvétel feltétele pénz, vagy más vagyoni érték formájában történő tétfizetés
- előre meghatározott feltételek teljesülése esetén a játékos pénz- vagy más vagyoni értékű nyereményre válik jogosulttá
- a nyeremény megszerzése kizárólag, vagy túlnyomórészt a szerencsétől függ
E törvény szerint az alábbi szerencsejáték fajtákat különböztetjük meg (SZJ tv. 14.§):
- sorsolásos játék
- nem sorsolásos játék
- kaszinójáték
- fogadás
- kártyajáték
- távszerencsejáték
A nyeremények utáni adókötelezettségről az SZJA tv (76.§) rendelkezik. Az engedélyhez kötött szerencsejátékokból származó nyeremény egésze adóköteles jövedelemnek minősül. Adómentesnek (SZJA tv. 1. sz. melléklet) minősülnek – többek között – az engedélyhez nem kötött sorsolásos játékból, pénznyerő automatából, lóversenyfogadásból, kártyateremben szervezett kártyajátékból származó nyeremény.
Nyeremény lehet pénz és más vagyoni érték. E kettő megkülönböztetése az adókötelezettség szempontjából sem mindegy. Ha a nyeremény pénz, akkor a kifizetőnek kell levonnia és befizetnie a 16%-os SZJA-t a nyereményösszegből. A magánszemélynek természetesen a nettó (adózott) összeg kerül kifizetésre. Amennyiben nem pénz a nyeremény (pl. tárgynyeremény), akkor a kifizetőt terhelő 16 %-os adó alapja a nyeremény szokásos piaci értékének 1,19 szerese.
Ezen információkat a bejegyzés megjelenésének időpontjában hatályos jogszabályok alapján írtam, azóta nem frissítettem.
Ha tetszett a bejegyzésem és hasznosnak tartod, kérlek oszd meg másokkal is!
Kommentek