Szocho kedvezmények

A szociális hozzájárulási adókedvezmények az alábbi hátrányos helyzetben (mármint munkaerő-piaci szempontból hátrányos) lévők munkavállalását hivatottak elősegíteni:

Mit takar a kedvezmény a szocho tekintetében? A 27%-os szocho és némely esetben a 1,5%-os szakho (szakképzési hozzájárulás) összege csökkenthető. Mind a szocho, mind a szakho munkáltató által fizetendő. Természetesen egy személyre vonatkozóan csak egy kedvezmény érvényesíthető, a választás joga a kifizetőt illeti meg. A kedvezményeknek többnyire időbeli korlátja van, mértékük különböző, ahogy a kedvezményhez kapcsolódó feltételek is.

 

I. Szakképzettséget nem igénylő munkakörben dolgozók utáni kedvezmény

A FEOR-08 9. csoportjába tartozó munkakörben munkaviszony keretében foglalkoztatott személy szocho kötelezettségére vonatkozóan érvényesítheti a kifizető a kedvezményt. A kedvezménynek időbeli korlátja nincsen, mértéke a bruttó munkabér, de maximum 100 ezer forint 14,5%-a.

Feltétel:

II. Megváltozott munkaképességű vállalkozók után érvényesíthető adókedvezmény

Részkedvezmény illeti meg az egyéni vállalkozót a saját maga után fizetendő adóból. Mértéke: a kedvezmény egyenlő az adóalappal, de maximum a minimálbér 2-szeresének 37%-ával.

Feltétel:

továbbá, ha

III. A 25 év alatti és 55 év feletti munkavállalók utáni kedvezmény

Munkaviszony esetén érvényesíthető, mértéke: legfeljebb 100 ezer forint 27%-ával csökkenthető a szocho-val szemben.

IV. Tartósan álláskeresők utáni kedvezmény

Munkaviszonyban foglalkoztatott esetén vehető igénybe, mértéke: a bruttó munkabér, de legfeljebb 100 ezer forint 27%-ával a foglalkoztatás első két évében, majd a harmadik évben 14,5%-kal.

Feltétel:

V. Anyasági ellátásban (GYED, GYES, GYET) részesülők utáni kedvezmény

A kifizető a nála GYED folyósítását követően a GYES, valamint a GYET folyósítása alatt vagy azt követően munkaviszonyban foglalkoztatott után érvényesítheti a kedvezményt, melynek mértéke megegyezik a bruttó munkabér, de legfeljebb 100 ezer forint 27%-ával a foglalkoztatás első két évében, majd a harmadik évben 14,5%-ával.

Feltétel:

A fentieken túl további kedvezmények is elérhetők a szocho alapjából:

Ezen információkat a bejegyzés megjelenésének időpontjában hatályos jogszabályok alapján írtam, azóta nem frissítettem. 

Kapcsolódó jogszabályok:

Kapcsolódó bejegyzések:

Szociális hozzájárulási adóról

Melyiket éri meg választani? – összehasonlító táblázat

Főállású egyéni vállalkozó járulékai

Az egyéni vállalkozó és a TB

Címkék: ,
Tovább a blogra »