Kétség kívül a legbölcsebb tanácsokat Ő tudja adni. Mikor olvasom gondolatait, persze azonnal rábólintok, hogy igen milyen igaza van. Aztán belegondolok én ezt hogyan tudnám megvalósítani. Ilyenkor döbbennek rá, hogy ami elméletben szép és jó, az a gyakorlatban a legnehezebb. Nyilván nem lehetetlen, csak nehéz és az ego feladásával jár (többek között).
1.Életünk célja szükségszerűen pozitív. Nem arra születtünk, hogy bajt okozzunk vagy ártsunk másoknak. Ahhoz, hogy életünk igazán értékes legyen, szerintem fejlesztenünk kell magunkban a jó emberi alaptulajdonságokat – a szívélyességet, kedvességet, könyörületességet. Ezek után kaphat értelmet életünk, és válhat békésebbé, boldogabbá.
2.Minél zavartalanabb és békésebb a lelkünk, annál jobban tudjuk élvezni a boldog, örömteli életet.
3.Bizonyos belső fegyelem megvalósításával megváltoztathatjuk magatartásunkat, egész szemléletünket és életfelfogásunkat…. Ha a belső fegyelemről beszélünk, természetesen sok összetevőt és módszert kell megemlítenünk, de általában arról van szó, hogy az egyén kezdetben azonosítja azokat a tényezőket, melyek szenvedéshez vezetnek. Miután ezt megtette, hozzáfog ahhoz, hogy eltávolítsa azokat a tényezőket, melyek a szenvedéshez, és fejlessze azokat, melyek a boldogsághoz vezetnek. Ilyen egyszerű az egész.
4.A nyugodt és békés lelki állapotot nem szabad összekeverni a teljesen érzéketlen, fásult lelki állapottal. A nyugodt, békés lélek nem azt jelenti, hogy teljesen üres és puszta volna. A lélek nyugalma és békéje a szeretetben és könyörületességben gyökerezik. Nagyon is érzékeny és érzelemdús az ilyen lélek.
5.A pozitív és a negatív vágy vagy cselekedet közt nem az húzza meg a határvonalat, hogy azonnali elégedettséget nyújt-e, hanem az, hogy végül pozitív vagy negatív következményeket eredményez-e.
6.Mostanában az emberek gyakran összekeverik a boldogságot az örömmel. Az én szemszögemből az a legnagyobb boldogság, ha valaki eléri a szabadság szintjét, ahol nincs több szenvedés. Ez a hamisíthatatlan, tartós boldogság. Az igazi boldogság a lélekhez, a szívhez köthető. Az a boldogság, amely főként testi örömök függvénye, nem lehet stabil; egyik nap még jelen van, másnap pedig már nincs.
7.A boldogság kereséséhez első lépés a tanulás. Először meg kell tanulnunk, hogy a negatív érzelmek és magatartási formák mennyire károsak számunkra, és a pozitív érzelmek mennyire hasznosak nekünk. Valamint rá kell ébrednünk arra, hogy ezek a negatív érzelmek nemcsak az egyén számára rosszak, hanem ártanak az egész társdalomnak és az egész világ jövőjének is.
Forrás: A boldogság esszenciája c. könyv
További idézetek
Kommentek