Vállalkozó Anyukák

Ismered Katát?

 

azaz a KATA-T? Kisadózó vállalkozások tételes adóját?

KATA mindössze két éve születet, de már sokan ismerik és sokan is választották. Megszületésének célja az volt, hogy kedvező adózási feltételeket teremtsen a mikro és kisvállalkozások számára, az adminisztráció és adóterhek mérséklésével.

KATA egy átalányadó. A lényege nagyon röviden, hogy havi szinten egy bizonyos összeget kell megfizetni, mely összeg kiváltja a KATA alany által fizetendő adókat (kivéve HIPA) és járulékokat.

Tehát a KATA alany a személyes kivét után sem, az osztalék után sem fizet más adót, járulékot a KATA-n kívül. Az adminisztráció pedig tényleg minimális, hisz nem kell költségszámlákat megőrizni, nyilvántartani. Elegendő csupán a bevételi bizonylatokat megőrizni, még a bevételek nyilvántartását sem teszi kötelezővé a jogszabály, ha a dokumentumokból a bevétel megszerzésének időpontja hitelesen megállapítható (de persze célszerű ezeket nyilvántartani, a jogszabály által előírt minimális adatokkal).

Szóval tényleg egyszerű, mint az egyszeregy. Az egyik legrövidebb törvény, néhány oldalas csupán, ráadásul a szövegezése is érthető. Úgy látszik, Magyarországon sikerült egy tökéletes adónemet létrehozni, hisz érthető, nem bonyolult, ráadásul sok felesleges nyilvántartástól megkímél minket.

Igen, de azért nem biztos, hogy mindenkinek, illetve bárkinek megfelelő. Itt nem az eredmény (BEVÉTEL-KIADÁS) az adó alapja, hanem a bevétel. Ha valakinek a bevétele nem fedezi, vagy csupán csak kis mértékben lépi túl havi szinten a KATA mértékét (25 ezer Ft/50 ezer Ft/75 ezer Ft), akkor érdemes jól átgondolni. Akinek pedig éves szinten több, mint 6 millió Ft a bevétele, annak számolni kell a 40%-os különadóval is.

 

 Ezen információkat a bejegyzés megjelenésének időpontjában hatályos jogszabályok alapján írtam, azóta nem frissítettem. 

 

 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!