Vállalkozó Anyukák

Adószám vagy adóazonosító jel?

 

Többször hallottam már emberektől, hogy a fenti fogalmakat rosszul használják. Végeredményben mindegy, hisz a célja/lényege mindkettőnek ugyanaz: regisztráció, nyilvántartásba vétel. Az én fülemnek furcsa, ha egy gazdasági társaságtól adóazonosító jelet kérnek, vagy egy nyomtatvány kitöltéséhez kisgyerektől adószámot.

Az adószám és az adóazonosító jel is adóazonosító számok, illetve nyilvántartási számok, azonosítják az adózót. Ezen a számon veszik nyilvántartásba, mely alapján tudják azonosítani, megtalálni a későbbiekben, bármilyen ügylet kapcsán. Természetesen ezen számokhoz a rendszer különböző adatokat tárol, melyeket az ART ír elő, mely esetekben milyen adatokat kötelező megadni. Ezen adatok alapján kap képet az adóhatóság az adózó tevékenységének alapvető körülményeiről is.

A magyar hatóság nagyon nagy fontosságot és figyelmet szentel a bejelentésnek. Az ART szabályozza a bejelentési kötelezettséget, regisztrációs eljárást. Mivel jogszabályi kötelezettségről van szó, így természetesen annak elmulasztása, késedelme szankciókat vonhat maga után.

Hosszabban és szebben megfogalmazva ez az: Adójogviszonyok létrejöttéből eredő bejelentési kötelezettség.

Az egyik legfontosabb elv, hogy adóköteles tevékenységet csak adószámmal rendelkező adózó folytathat (legális és illegális adózók könnyebb megkülönböztetése érdekében). Ebből az következik, hogy aki adóköteles tevékenységet kíván folytatni, annak közölnie kell ezen szándékát a magyar adóhatósággal, de még a tevékenységének megkezdése előtt. Ezután az állami adóhatóság nyilvántartásba veszi, adószámot állapít meg részére. Itt kell megemlíteni a közösségi adószám, csoportazonosító adószám (CSASZ) fogalmát. Az EU-hoz történő csatlakozás után azok az adózók, akik kereskedelmi kapcsolatban állnak a közösség illetőségű adózókkal, e tevékenységüket (beszerzés/értékesítés) csak közösségi adószám birtokában folytathatják. Belföldi letelepedettséggel bíró kapcsolt vállalkozások – az állami adóhatóság engedélyével, jogszabályi feltételek mellett – csoportos adóalanyiságot hozhatnak létre. A csoport részére az adóhatóság csoportazonosító számot állapít meg (és egyidejűleg törli a csoport tagjainak közösségi adószámát).

Azok a magánszemélyek, akik vállalkozási tevékenységet, illetőleg forgalmi adó köteles tevékenységet (pl. ingatlan bérbeadás) nem végeznek, számukra adóazonosító jel kerül megállapításra, ők SZJA alanyaivá válnak (adószám ÁFA alanyiságot jelent).

Sokan nem tudják, de adókötelezettségnek minősül az eljárási illetékfizetési kötelezettség is, de mivelhogy ez alkalomszerűen keletkezik (pl. ingatlan vétel) és igazából az illetékalanyok folyamatos nyilvántartását nem igényli, így az ART e kötelezettség keletkezéséhez, illetőleg a teljesítéséhez nem írja elő nyilvántartási szám előírását.

regisztráció

Az adószám megszerzésére irányuló regisztrációs eljárás szempontjából 5 csoportot különböztetünk meg:

  1. csoportba tartoznak az egyéni vállalkozók
  2. csoportba az tartozik, aki üzletszerű gazdasági tevékenységét csak a cégbejegyzés iránti kérelemnek benyújtását követően kezdheti meg (cégbejegyzésre kötelezett adózó)
  3. csoportba a Magyar Államkincstár által nyilvántartásba vett, adóköteles tevékenységet folytató ún. törzskönyvi szervek sorolhatók
  4. csoportba a bíróság által nyilvántartott civil szervezetek tartoznak
  5. csoportba kizárásos alapon azok tartoznak, akik az előző 4 közül egyikbe sem

 

 

Ezen információkat a bejegyzés megjelenésének időpontjában hatályos jogszabályok alapján írtam, azóta nem frissítettem. 

 

Ha tetszett a bejegyzésem és hasznosnak tartod, kérlek oszd meg másokkal is! 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!